Wykup samochodu z leasingu

przez Sprawdź Leasing
Leasing Współpraca

Zawierając umowę leasingu większość osób jest skupionych na opłacie wstępnej. Dopiero później na racie jaką będzie płacić firmie leasingowej za samochód. Wykup samochodu z leasingu jest w takim wypadku równie istotnym elementem.

Każdy leasingobiorca na samym początku deklaruje parametry leasingu jakie chce uzyskać. Mamy tutaj na myśli czynsz inicjalny (wpłatę własną), okres trwania umowy leasingu oraz wartość wykupu samochodu po okresie finansowania.

Nie interesuje mnie wykup samochodu z leasingu 

Podczas przygotowania oferty część osób myśląc o zakupie nowego pojazdu w leasingu od razu informuje, że wykup samochodu na koniec umowy ich nie będzie interesować. Co można w takim wypadku zrobić?

Możemy nie skorzystać z wykupu samochodu z leasingu i zostawić samochód firmie leasingowej. Praktycznie w każdym wypadku będzie to jednak dla nas niekorzystne. Wartość wykupu zawszę będzie niższa od przewidywanej wartość samochodu z końcem leasingu. Jeśli chcemy zmienić samochód szybko po leasingu radzimy wykupić auto i od razu je sprzedać we własnym zakresie.

Chce wykupić samochód

W przypadku gdy wartość wykupu jest niska, zazwyczaj od 1% do 10%, większość osób wykupuję samochód z leasingu. Wtedy można pojazd zaliczyć do środków trwałych firmy. Następnie jednorazowo zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu, jeśli wartość wykupu jest równa kwocie 10 000 zł lub mniejsza. Gdy już otrzymamy i opłacimy fakturę za wykup samochodu z leasingu staję się on naszą własnością. Wówczas samochód można również sprzedać. Należy wtedy pamiętać, że sprzedaż samochodu jest naszym dochodem i trzeba się z tego rozliczyć. 

Co w przypadku gdy wykup samochodu z leasingu opiewa na bardzo wysoką kwotę? 

Nowy samochód kosztuje 200 000 zł netto, wpłacasz na początek 5% wartości samochodu czyli 10 000 zł netto. Taki samochód chcesz leasingować przez kolejne 5 lat. Zależy Ci na niskiej racie leasingu. Rata w takim przypadku powinna wynieść nieco ponad 2750 zł netto. Wartość wykupu pojazdu w leasingu to 30% wartości początkowej czyli 60 000 zł netto co daję 73 800 zł brutto. Biorąc pod uwagę tylko niskie raty leasingu, wartość wykupu opiewa na bardzo wysoką kwotę. Tego typu kwestie możemy rozwiązać na 3 sposoby.

Wykup samochodu z leasingu i szybka sprzedaż

Organizujemy pieniądze na wykup samochodu z leasingu, a zaraz po wykupie szybko sprzedajemy samochód chętnemu nabywcy. W takim wypadku dobrze jest szukać potencjalnego nabywcy jeszcze przed wykupem samochodu. Pozyskaną różnicę możemy przeznaczyć na wpłatę własną w następnym leasingu.

Brak wykupu samochodu

Informujemy leasingodawce o braku chęci wykupu samochodu po okresie finansowania. Leasingodawca powinien wtedy poinformować do kiedy i gdzie należy odstawić leasingowany pojazd. Następnie samochód trafia na aukcje. Jeśli samochód został sprzedany za wyższą wartość niż kwota wykupu umowa jest zamykana. Jeśli kwota uzyskana z sprzedaży nie pokryje całej kwoty zobowiązania, różnicę dopłacimy z własnej kieszeni, dlatego nie radzimy takiego rozwiązania.

Wykup rozłożony na raty

Ostatnia możliwość to wykup samochodu z leasing w ratach. W tej okoliczności zależnie od tego jaki leasing wybierzemy możemy uzyskać zgodę na rozłożenie wartości wykupu na raty lub nie. Wszystko podlegać będzie niezależnej opinii analityków danego leasingu. Może mieć na to wpływ np. terminowa płatność za miesięczne raty leasingowe.

Wykup samochodu z leasingu może mieć kilka wariantów. Wszystko zależy od tego jaką kwotę wykupu wybierzemy na koniec umowy. Tą opcję należy dobrze przemyśleć. Najlepiej już podczas zakupu samochodu w leasing określić co z nim chcemy zrobić po zakończeniu umowy. Dzięki temu możemy uniknąć niespodziewanych sytuacji.

Szukasz najlepszej oferty leasingu?

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl 

OBLICZ RATĘ LEASINGU