Wszystko o leasingu używanego auta

przez Sprawdź Leasing
kto może jeździć autem w leasingu?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na używany samochód w leasingu. Głównym powodem wyboru używanego auta jest zdecydowanie tańsza cena. Najważniejszym minusem jest często jednak brak gwarancji. Nigdy też nie możemy być pewni pełnej historii samochodu. Jeśli jednak w Twojej firmie wybór padł na używany egzemplarz, to sfinansowanie zakupu przy pomocy leasingu operacyjnego będzie najlepszym wyborem. Wszystko o leasingu używanego auta znajdziesz w tym poście.

Możliwości finansowania samochodów używanych dla firm

Mamy do wyboru kulka możliwości finansowania samochodów używanych dla firm. Pierwsza to oczywiście zakup za gotówkę, wymaga to jednak inwestycji większej ilości własnych środków. Nie jest to dobre rozwiązanie, firma może przeznaczyć gotówkę na rozwój czy inne inwestycje. Inna opcją jest standardowy kredyt samochodowy dla firm. Takie rozwiązanie jest lepsze od zakupu za gotówkę, jednak oprocentowanie jest zwykle wysokie, a procedury przyznania kredytu bywają skomplikowane. 

Spójrzmy więc bliżej na produkty oferowane przez towarzystwa leasingowe. Możemy wybierać między leasingiem finansowym, leasingiem operacyjnym, a pożyczką leasingową. Pierwszą z tych opcji najlepiej od razu odrzucić, w bardzo niewielu przypadkach leasing finansowy będzie optymalnym rozwiązaniem dla zakupu samochodów osobowych. Pożyczka leasingowa to odpowiednik kredytu samochodowego dla firm. Procedura jest jednak zdecydowanie łatwiejsza od procedury uzyskania kredytu. W przypadku chęci zakupu samochodu na podstawie faktury VAT marża, pożyczka leasingowa będzie słusznym wyborem. 

Leasing operacyjny najlepszym rozwiązaniem

Najlepszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodów używanych (oraz nowych) dla firm będzie bez wątpienia leasing operacyjny. Procedury przyznania leasingu są bardzo proste, a leasing możemy uzyskać już od pierwszego dnia powadzenia firmy. Uproszczone procedury to zdecydowanie plus. Koszt leasingu samochodu to kolejny pozytywny aspekt tej formy finansowania. Możemy uzyskać finansowanie w granicach nawet 103%. Oczywiście wszystko zależy od wybranych parametrów leasingu. Największą przewagą leasingu jest jednak optymalizacja podatkowa. Przy leasingu operacyjnym obniżymy należny podatek dochodowy i podatek VAT. Jeśli chcesz zyskać podatkowo przy zakupie samochodu używanego, to wybierz leasing operacyjny. 

Poszukiwanie i wybór samochodu używanego

Wybór odpowiedniego egzemplarza samochodu to trudne zadanie. Wszyscy słyszymy o nieuczciwych handlarzach i zatajaniu faktów o historii samochodu. Obecnie coraz częściej wyklucza się takie praktyki, jednak dalej nie możemy tak po prostu zaufać sprzedającemu. Warto szukać samochodu, którego sprzedaż odbywa się na podstawie pełnej faktury VAT. Wszystko po to aby, skorzystać z leasingu operacyjnego. Warto sprawdzić historie samochodu korzystając z informacji zapisanych w numerze VIN. Na rynku istnieje wiele portali internetowych, gdzie za drobną opłatą sprawdzimy wszystkie dostępne dane. Wiele osób sprawdza samochodu samodzielnie lub z pomocą znajomych, którzy są bardziej obeznani w temacie motoryzacji. My polecamy skorzystać z usług doświadczonych fachowców, którzy za odpowiednią opłatą  dokładnie sprawdzą samochód również pod względem mechanicznym. Koszt takie usługi zaczyna się od 300 zł, jednak zdecydowanie warto dobrze sprawdzić samochód przez zakupem.

Skończyły się czasy giełd samochodowych, obecnie portale internetowe takie jak OTOMOTO czy OLX to najlepsze i najszybsze zródło sprawdzenia dostępnych ofert.

Wpłata własna w leasingu operacyjnym

Jeśli zdecydowałeś się na sfinansowanie zakupu używanego samochodu przy pomocy leasingu operacyjnego, to musisz określić sobie kilka najważniejszych parametrów umowy. Pierwszy to oczywiście wpłata na start. Wpłata własna w leasingu operacyjnym może wynosić maksymalnie 45% wartości auta. Wynika to z przepisów podatkowych. Minimalna dostępna wpłata to nawet 0%, jednak w takim przypadku będziemy musieli przedstawić pełne dokumenty finansowe firmy, w ramach ramach procedury standardowej. Możemy uniknąć udostępniania wszystkich dokumentów finansowych, jeśli uda nam się skorzystać z procedury uproszczonej. W tym przypadku minimalna wpłata dla samochodów używanych będzie wynosić 10% wartości z faktury zakupu.

Minimalny i maksymalny okres trwania leasingu

Określenie czasu trwania leasingu to również kolejny istotny element całej transakcji. Minimalny okres finansowania w leasingu operacyjnym zależy od stawki amortyzacji i przepisów skarbowych. Dla samochodów osobowych minimalny czas trwania umowy to 24 miesiące, jeśli zakończymy leasing wcześniej stracimy uzyskane ulgi podatkowe. Maksymalny okres finansowania to indywidualna sprawa firm leasingowych. Często jest to 5 lat. Mamy na rynku również możliwość skorzystania nawet z 7 letniego czasu trwania umowy. Maksymalną długość finansowania określa też rocznik używanego samochodu. Wiek finansowanego pojazdu wraz z okresem finansowania to maksymalnie 10 lub 12 lat, ale niektóre firmy oferują jedynie 8 lat. W niektórych firmach 5 letni samochód sfinansujemy tylko na 3 lata, w innych maksymalnie na 5 lub nawet 7 lat. Wybór odpowiedniego okresu finansowania to sprawa indywidualna i zależy od naszych predyspozycji. Krótszy okres to zwykle niższy koszt całkowity, wydłużenie leasingu pozwoli uzyskać nam stosunkowo niską miesięczną ratę.

Wykup samochodu po zakończeniu leasingu

Wykup samochodu po zakończeniu leasingu zależny jest również od stawki amortyzacji i preferencji firmy udzielającej leasingu. Minimalny wykup po dwóch latach to 19% pierwotnej wartości pojazdu, co wynika ze stawki amortyzacji. W przypadku leasingu z umową od 35 rat możemy wybrać 1% wykupu na koniec. Maksymalny wykup zależy w szczególności od preferencji firm leasingowych. Leasingodawca określa maksymalny możliwy wykup w zależności od czasu trwania umowy. Najwyższy wykup uzyskamy przy krótkiej umowie. Dużo zależy również od wyceny samochodu i przewidywanej wartości rezydualnej (czyli takiej wartości jaką może osiągnąć auto po zakończeniu umowy). Przy leasingu samochodów marek premium możemy liczyć na nieco większy wykup. Dla przykładu po 5 latach finansowania samochodu marki Fiat możemy wybrać maksymalny wykup 15-20%. Dla takich marek jak BMW czy AUDI powinniśmy uzyskać nawet do 30% wykupu po takim samym czasie. Większy wykup zdecydowanie obniży miesięczne zobowiązanie. Musimy jednak pamiętać o uzbieraniu odpowiedniej kwoty na wykup, gdyż pozostawienie samochodu w rękach leasingodawcy jest bardzo nieopłacalne. 

Ubezpieczenie OC/AC używanego samochodu w leasingu

Posiadanie samochodu wiąże nas z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W przypadku leasingu operacyjnego musimy również ubezpieczyć auto w ramach polisy Autocasco. Ubezpieczenie OC/AC używanego samochodu w leasingu to prosta sprawa. Zwykle mamy do wyboru pakiet leasingodawcy lub ofertę ubezpieczenia „obcego”. Za administrowanie polisy obcej leasingodawca pobiera opłatę dodatkową, średnio jest to ok 300 zł netto rocznie. W wielu przypadkach unikniemy tej opłaty, gdyż pakiet leasingodawcy będzie tańszym rozwiązaniem. Firmy leasingowe mają podpisane umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, przez co mają możliwość przygotowania nam polisy OC/AC na preferencyjnych warunkach. Składka polisy może być wyliczana na podstawie naszych zniżek lub podobnie jak w przypadku nowych auto, od określonej wartości procentowej pojazdu.

GAP fakturowy na używane auto

W leasingu operacyjnym warto pamiętać o ubezpieczeniu GAP. Jeśli chcemy w pełni zabezpieczyć się od możliwej straty finansowej to GAP fakturowy będzie najlepszą opcją. GAP fakturowy na używane auto dostępne jest maksymalnie na 6-7 letni samochód. Dobrze jest sprawdzić GAP kalkulator, aby obliczyć składkę poza pakietem leasingodawcy. W odróżnieniu od polisy OC/AC leasingodawca nie pobiera opłat dodatkowych za wybór innej firmy w ramach ubezpieczenia GAP. Często opcja ubezpieczenia GAP poza leasingiem będzie zdecydowanie rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym cenowo.

GAP fakturowy na używane auto

Naszym zdaniem zdecydowanie warto skorzystać z leasingu operacyjnego zarówno w przypadku chęci zakupu samochodów używanych jak i nowych egzemplarzy. Warto jest skorzystać z naszej porównywarki leasingowej, aby wybrać odpowiednią ofertę leasingu. Nasi specjaliści pomogą również w dobrze odpowiednich parametrów transakcji i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.