Ubezpieczenie GAP w leasingu

przez Sprawdź Leasing
ubezpieczenie gap

Ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie od straty finansowej, najczęściej stosowane jako produkt dodatkowy w leasingu. GAP ma sporo zalet, coraz więcej świadomych klientów po niego korzysta i jest zadowolona, oczywiście jeśli wybierze odpowiedni wariant dla siebie.

Ubezpieczenie GAP – dostępne rodzaje

Obecnie na rynku mamy do wyboru jeden z trzech wariantów ubezpieczenia GAP. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Większość specjalistów polecać Wam będzie tylko GAP fakturowy. Taki GAP według nas również jest najlepszym rozwiązaniem. Możecie również spotkać się z takimi określeniami jak GAP indeksowy i GAP finansowy. Są to zupełnie inne produkty, dlatego warto poznać je bliżej i wybrać mądrze.

Więcej o ubezpieczeniu samochodu w leasingu znajdziesz tutaj.

GAP Fakturowy

Najbardziej popularny i najlepszy w wielu sytuacjach to GAP fakturowy.  Zapewniam nam wypłatę wartości fakturowej pojazdu z dnia jego zakupy przez cały okres trwania ubezpieczenia. Jest to oczywiście dopłata do różnicy między wypłatą z AC, wartością z dnia zakupu auta .

GAP zadziała w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. 

Jest to jedyny GAP, który może obowiązywać nawet po okresie leasingowania pojazdu. W razie chęci skorzystania z takiej opcji musimy wybrać zewnętrzny GAP fakturowy. Najdłuższy możliwy czas ubezpieczenia GAP to 5 lat, niezależnie od okresu leasingowania samochodu.

Jak w praktyce działa GAP fakturowy?

Z każdym kolejnym rokiem samochód traci na wartości. Działanie GAPa fakturowego najlepiej będzie omówić na przykładzie.

Zakupiliśmy w leasingu nowe auto za kwotę 100.000 zł brutto. Zdecydowaliśmy się na 59 rat leasingu. W czwartym roku użytkowania samochód został skradziony. Kilka miesięcy wcześniej wykupiliśmy polisę ubezpieczenia OC/AC zgodnie z wytycznymi leasingodawcy. W ramach polisy samochód został wyceniony i ubezpieczony na kwotę 55.000 zł brutto. W leasingu pozostało nam do spłaty 50.000 zł brutto. Ubezpieczenie AC pozwala nam spłacić leasing, zostaje nam jeszcze 5.000 zł brutto. Cena samochodu wyniosła jednak o 45.000 zł brutto więcej niż wypłata z AC, nasza strata wyniosłaby dokładnie taką kwotę.

Jeśli jednak wykupiliśmy odpowiedni GAP fakturowy, to zadziała on w tym momencie i dopłaci nam brakujące 45.000 zł brutto. Suma AC + GAP wyniesie 100.000 zł brutto, a my nie poniesiemy straty.

GAP Indeksowy

GAP Indeksowy zapewnia wypłatę stałej wartości procentowej z dnia zakupu pojazdu. Może być kupiony tylko na okres leasingu. Zazwyczaj wartość takiego GAPa to 20%. Zadziała on również w razie kradzieży lub szkody całkowitej.

Jak zadziała GAP indeksowy w praktyce?

Wróćmy do tego samego przykładu co powyżej, ale wybraliśmy GAP indeksowy ze stałym indeksem 20%. Nasze auto jako nowe było warte 100.000 zł brutto. Zostało skradzione w 4 roku leasingu. Jak w pierwszym przykładzie wykupiliśmy ubezpieczenie zgodnie z wartością rynkową w danym roku. Ubezpieczyciel u którego zdecydowaliśmy się na AC wypłaci nam również 55.000 zł brutto. W tym momencie zadziała GAP indeksowy, który wypłaci nam 20% wartości pojazdu z faktury zakupu. Kwota do wypłaty wyniesie 20.000 zł brutto, co łącznie z AC dam nam wartość 75.000 zł brutto. Spłaciliśmy resztę leasingu w kwocie 50.000 zł brutto, do naszej kieszeni wróciło 25.000 zł brutto. W ostatecznym rozrachunku jesteśmy jednak na stracie. Na całej transakcji straciliśmy 25.000 zł brutto, pomimo, iż wykupiliśmy wcześniej ubezpieczenie GAP.

GAP Finansowy

GAP finansowy obejmuje wypłatę pozostałej kwoty do spłaty leasingu w momencie szkody całkowitej lub kradzieży. W przykładach powyżej ubezpieczyciel AC wypłaciłby nam więcej niż pozostało do spłaty, więc GAP finansowy nie zadziałałby wcale. Co jeśli jednak pozostałoby nam do spłaty 60.000 zł brutto? Z ubezpieczenia AC dostalibyśmy 55.000 zł brutto to, aby zakończyć leasing musielibyśmy dopłacić brakujące 5.000 zł brutto. W takiej sytuacji zadziała GAP finansowy, który pokryje brakującą kwotę. W przypadku jednak, gdy samochód kosztował wstępnie 100.000 zł brutto, to nasza strata wyniosłaby już 40.000 zł brutto, nawet mimo wykupu GAPa.

Ubezpieczenie GAP, czy warto?

Naszym zdaniem ubezpieczenie GAP to obowiązkowe zabezpieczenie naszego leasingu. Warto wybrać również najlepszy z możliwych wariantów i zdecydować się na GAP fakturowy.

W wielu ofertach leasingu nie widzimy jaki rodzaj GAPa został nam zaoferowany. Dobrze jest dopytać o rodzaj GAPa, aby wybrać leasing razem z odpowiednim ubezpieczeniem. W sytuacji kiedy leasingodawca nie oferuje GAPa fakturowego możemy skorzystać z zewnętrznego ubezpieczenia. 

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU