Na czym polega leasing?

przez Sprawdź Leasing
Na czym polega leasing?

Leasing od lat staje się coraz bardziej popularny, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Według najnowszego raportu, który przygotował Związek Polskiego Leasingu, w samym 2019 roku aż 77 832 przedmiotów zostało sfinansowane w naszym kraju przy pomocy leasingu. Mimo szerokiej popularyzacji leasingu, wiele osób nadal nie wie jeszcze na czym polega leasing, co można wziąć w leasing i jakie są z tego korzyści.

Co to jest leasing?

Leasing jest formą finansowania, głównie przedmiotów, w której jedna ze stron (leasingodawca) przekazuje innej (leasingobiorca) prawo do korzystania z określonej rzeczy przez pewien czas, z możliwością późniejszego wykupu na własność. Czas trwania i inne parametry leasingu określa specjalna umowa leasingowa. Leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania określonych miesięcznych rat leasingowych, w zamian za co użytkuje on przedmiot. Zakończeniem umowy leasingu najczęściej jest odkupienie przedmiotu leasingu od leasingodawcy. Najczęściej korzystamy z leasingu w przypadku pojazdów. Popularny jest również leasing maszyn i innych urządzeń. Nie powinniśmy również mieć problemu z leasingiem łodzi czy samolotu. Leasing nieruchomości także staje się coraz bardziej popularny. W skrócie, leasing polega na użytkowaniu przedmiotu, za określoną wcześniej opłatą z zamiarem jego wykupu.

Przykładowe firmy udzielające leasingu

Obecnie na rynku działa wiele firm udzielających leasingu. Możemy skorzystać np. z oferty PKO Leasing, Alior Leasing, EFL Leasing, Idea Getin Leasing czy Impuls Leasing. Spora część producentów zarówno samochodów jak i maszyn oferuje swoje finansowanie własne. Takie rozwiązanie często nazywamy leasingiem fabrycznym. Przykładem dla samochodów może być Toyota Leasing w Toyota Bank czy Volkswagen Leasing (Audi, Seat, Skoda, Porsche), dla maszyn Caterpillar Financial Services.

Kto może skorzystać z leasingu?

Z leasingu może skorzystać w zasadzie każda osoba, zarówno fizyczna jak i podmiot prawny. W tym artykule skupimy się na leasingu dla firm. Osoby prywatne mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego.

Według raport ZPL największym odbiorcą leasingu są mikro i małe firmy. Klienci indywidualni stanowią jedynie 0,5%

Kto może wziąć leasing?

Leasing dla firm

Oferta leasingu jest dostosowana do każdego klienta, jednak może się różnić w zależności od sytuacji w firmie, czy formy prowadzenia działalności. Z leasingu mogą skorzystać wieloletnie firmy, duże korporację oraz małe jednosobowe przedsiębiorstwa już w pierwszym dniu założenia działalności. Długoletnie i stabilne finansowo firmy mogą z reguły liczyć na nieco lepszą ofertę, gdyż stanowią mniejsze ryzyko dla leasingodawcy. Od nowych firm często wymagany będzie większy wkład własny. Na rynku są również firmy, które oferują swoje usługi dla przedsiębiorców ze słabą lub złą historią kredytową. Możesz skorzystać z leasingu nawet pomimo wpisów w bazach BIK czy KRD, jednak firmy oferujące takie rozwiązania  z reguły są droższe. Wynika to z ryzyka jakie podejmują współpracując z firmą o negatywnej historii kredytowej.

Leasing dla obcokrajowca

Z leasingu w Polsce mogą skorzystać również obcokrajowcy, którzy prowadzą swój biznes w naszym kraju. Do zawarcia umowy leasingu nie jest wymagane polskie obywatelstwo.

Wiek leasingobiorcy

W razie chęci skorzystania z leasingu, leasingobiorca musi być pełnoletni. Górna granica wieku nie jest określona. Najczęściej będziemy mogli skorzystać z leasingu do ukończenia 70 roku życia. Przekroczenie tego wieku nie skreśla nas jednak z możliwości wyboru takiej formy finansowania, gdyż ostateczna decyzja o przyznaniu leasingu należy do analityka w wybranej przez nas firmie leasingowej.

Prawo jazdy, a leasing

Często pytacie nas, czy właściciel firmy musi posiadać prawo jazdy, aby skorzystać z leasingu operacyjnego na samochód. Niektóre firmy leasingowe w przeszłości wymagały, aby leasingobiorca posiadał taki dokument. W obecnej chwili nie jest to wymagane, samochód w leasingu może przecież prowadzić nasz kierowca, czy dowolna osoba do tego wyznaczona. Więcej o tym kto może prowadzić samochód w leasingu dowiesz się tutaj.

Leasing czy kredyt

W większości przypadków leasing będzie znacznie lepszym rozwiązaniem dla naszej firmy. Wszystko zależy oczywiście od oferty oraz czy na dany przedmiot ktoś zechcę udzielić nam leasingu na dobrych warunkach. W przypadku samochodów osobowych, które nie są starsze niż 10 lat zdecydowanie wygrywa leasing. Ogromną zaletą i przewagą są uproszczone procedury przyznania leasingu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Leasing od lat staje się bardziej przyjazny i częściej wybierany przez przedsiębiorców. Według badań Komisji Europejskiej istotność leasingu dla MŚP w Polsce od 2014 roku wzrosła o 9%. Istotność kredytu bankowego spadła w tym samym okresie o 14%. Podane statystki najlepiej ukazują rosnącą przewagę leasingu nad kredytem.

Leasing czy kredyt?

Kalkulator leasingu

Możesz w prosty sposób dowiedzieć się ile wyniesie rata leasingowa na wybrany przez Ciebie przedmiot. Skorzystaj z kalkulatora leasingu połączonego z naszą porównywarką leasingu i wybierz najlepszą ofertę leasingu.

OBLICZ RATĘ LEASINGU

Co można wziąć w leasing?

Leasingować możemy większość przedmiotów potrzebnych naszej firmie. Najczęściej finansujemy jednak samochody osobowe, inne środki transportu oraz maszyny.

Co można wziąć w leasing?

Według danych ze wspomnianego raportu, największą wartość przedmiotów finansowanych w ramach leasingu stanowią pojazdy lekkie, czyli samochody osobowe i dostawcze o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Ponad 1/4 wartości finansowanych przedmiotów stanowią pojazdy transportu ciężkiego, takie jak ciągniki siodłowe, naczepy czy pojazdy specjalistyczne służące do transportu. 24% wartości stanowiły wszelakie maszyny, linie produkcyjne oraz urządzenia. Leasing nieruchomości w roku 2019 stanowił jedynie 1% wartości wszystkich transakcji. 0,7% stanowiły inne przedmioty np. łodzie i samoloty.

Rodzaje leasingu

Na rynku mamy do wyboru dwie opcję leasingu oraz jedną opcję pożyczki proponowanej przez firmy z branży leasingowej.

Leasing operacyjny stanowi znacząco przewagę z racji prostoty, korzyści podatkowych i łatwości w przyznaniu zgody na finansowanie. Inna formą leasingu jest leasing finansowy, polecany tylko w określonych sytuacjach (np. leasing sprzętu medycznego). W przypadku chęci zakupu samochodu osobowego najlepszym wyborem jest leasing operacyjny. Jeśli zależy nam na zakupie starszego pojazdu lub pojazdy sprzedawany jest na podstawie faktury VAT marża to możemy skorzystać z pożyczki leasingowej. Więcej na temat zakupy na podstawie pożyczki leasingowej dowiesz się tutaj.

 

Masz pytania odnośnie leasingu?

Chcesz się jeszcze dokładniej dowiedzieć na czym polega leasing?

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

 

Wszystkie grafiki oraz dane użyte w artykule pochodzą z raportu:

Wyniki branży leasingowej 2019 rok”

Konferencja prasowa | Związku Leasingu Polskiego | 04.02.2020 r.

Pełny raport dostępny tutaj.

OBLICZ RATĘ LEASINGU