Leasing zwrotny, co to takiego?

przez Sprawdź Leasing
Leasing zwrotny co to takiego?

Leasing zwrotny to forma leasingu operacyjnego. Od tradycyjnego leasingu wyróżnia go jednak jeden istotny element. W przypadku leasingu zwrotnego to my jesteśmy zarówno leasingobiorcą jak i sprzedawcą przedmiotu leasingu. 

W jakiej sytuacji leasing zwrotny?

Sytuacji kiedy będziemy rozważać leasing zwrotny może być kilka. Zyskujemy dokładnie takie same korzyści jak w przypadki standardowego leasingu operacyjnego.

Przykładem kiedy możemy wybrać leasing zwrotny jest sytuacja kiedy, wybraliśmy sobie samochód osobowy, który jest obecnie zagranicą, a my nie chcemy dopłacać nikomu za pośrednictwo w jego zakupie. Firmy leasingowe nie zaakceptują zagranicznego sprzedawcy. Możemy poprosić komis o przefakturowanie, ale wtedy dopłacimy prowizję. Jeśli posiadamy gotówkę najlepiej jest samemu sprowadzić samochód do kraju. Po sprowadzaniu samochodu do kraju mamy kilka miesięcy na decyzję czy chcemy skorzystać z leasingu zwrotnego i zoptymalizować zakup pojazdu.

O optymalizacji kosztów przez leasing przeczytasz tutaj.

Innym przykładem jest potrzeba refinansowania wydanych środków. Załóżmy, że kupiliście nową maszynę za gotówkę, a w międzyczasie dostaliście kolejne zlecenie i potrzebujecie gotówki, aby je zrealizować. Jeśli skorzystamy z leasingu zwrotnego to odzyskamy zainwestowane środki, zachowamy maszynę i będziemy ją spłacać w ratach. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli przyjąć kolejne zlecenie i obracać wcześniej wydanymi pieniędzmi.

Kto i kiedy może wziąć leasing zwrotny?

Z leasingu zwrotnego można skorzystać często do 6 miesięcy od daty zakupy przedmiotu przez naszą firmę. Dokładny maksymalny możliwy okres wyznaczają wewnętrzne przepisy.

Leasing zwrotny to produkt dla praktycznie każdej firmy, z jednym obostrzeniem. Nasza firma musi być czynnym płatnikiem VAT. Leasingodawca wymaga wystawienia za przedmiot pełnej faktury VAT zarówno w tradycyjnym leasingu jak i leasingu zwrotnym.

Szukasz leasingu dla swojej firmy?

Pomożemy w zrealizowaniu całej transakcji!

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU