Leasing samochodu używanego, a faktura VAT MARŻA

przez Sprawdź Leasing
Leasing, a vat marża

Zastanawiasz się nad leasingiem, znalazłeś już odpowiedni samochód. Chcesz podjąć kolejne kroki, jesteś gotowy na leasing. Sprzedawca nie może jednak wystawić pełnej faktury VAT na ten samochód, a jedynie fakturę VAT marża. Jak kupić samochód gdy w ogłoszenie widnieje VAT marża?

Zapewne często szukając używanego samochodu napotkałeś się w ogłoszeniu z informacją, że jest możliwe finansowanie samochodu poprzez leasing, ale wystawiana jest faktura VAT MARŻA, zamiast pełnej faktury VAT.

Tego typu faktura nie zawiera podatku VAT, a cena samochodu jest zawsze wyrażana w kwocie brutto.

Czy leasing samochodu bez pełnej faktury VAT jest możliwy?

Oczywiście jest to możliwe, ale bardzo niekorzystne. Dużo lepszym wyborem będzie pożyczka leasingowa. Sama procedura jest bardzo zbliżona do leasingu operacyjnego, ale nie jest tym samym produktem. Pożyczka leasingowa ma wielu zwolenników. Zazwyczaj są to osoby zwolnione z podatku VAT np. lekarze lub osoby rozliczające się w formie ryczałtu, którzy płacą określoną stałą stawkę podatku.

Jak kupić samochód używany w leasingu operacyjnym przeczytasz tutaj.

Najważniejsze zalety pożyczki leasingowej. Czyli zakup samochodu na FV marża.

Jednym z głównych powodów, dlaczego kupujemy samochodu przy pomocy pożyczki leasingowej jest to, że osoba kupująca jest właścicielem samochodu.

Faktura VAT MARŻA jest wystawiana bezpośrednio na nasz NIP, a nie na dane firmy leasingowej. Samochód rejestrujemy sami. Rejestracji dokonujemy w miejscowości, w której prowadzimy naszą działalność. Dzięki temu w dowodzie rejestracyjnym widnieją nasze dane, jako właściciela samochodu i to my decydujemy o większości spraw odnośnie naszego auta. W przypadku droższych samochodów wymagane będzie przewłaszczenie pojazdu. Oznacza to, że firma leasingowa, do czasu zakończenia pożyczki leasingowej, będzie widniała w dowodzie jako współwłaściciel. W taki sposób leasingodawca zabezpiecza się przed sprzedaniem samochodu bez jego zgody. Nie ma w tym nic złego ponieważ samochód jest zabezpieczeniem pożyczki. W przypadku każdej pożyczki leasingowej wymagana będzie cesja z polisy AC.

Z kwestii podatkowych najważniejszym elementem jest amortyzacja samochodu. Możesz zastosować przyśpieszoną amortyzacje, która w przypadku używanego samochodu wynosi 36 miesięcy. Samochód możesz maksymalnie amortyzować do kwoty 150 000 zł brutto. Dodatkowym Twoim kosztem są odsetki od raty pożyczki leasingowej, które również możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Oprócz kosztów związanych z samą pożyczką, możesz odliczyć od podatku koszt rejestracji samochodu czy ubezpieczenie auta.

Ile trwa procedura leasingowa w przypadku pożyczki leasingowej?

Od momentu wybrania samochodu i podjęcia decyzji o jego zakupie całość można załatwić nawet w dwa dni robocze. Jeśli zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy i nie jesteś płatnikiem VAT, pożyczka leasingowa może być dla Ciebie równie dobrym rozwiązaniem jak leasing operacyjny.

Szukasz pożyczki leasingowej dla swojej firmy?

Pomożemy w zrealizowaniu całej transakcji!

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU