Kalkulator leasingu
Porównywarka Leasingu

Leasing Operacyjny

wszystko o leasingu operacyjnym

Dowiedź się wszystkiego o leasingu operacyjnym. Z treści tej strony dowiesz się kto może wziąć leasing, na jakie przedmioty można uzyskać leasing. Poznasz wymagania i procedury w leasingu operacyjnym. Uzyskasz informację odnośnie produktów dodatkowych występujących w leasingu i zabezpieczeniach umowy leasingu. Możesz również przeczytać o różnicach między leasingiem, a najmem i kredytem samochodowym. Dostępny tutaj zbiór informacji i porad eksperckich jest spory, dlatego radzimy skorzystanie z nawigacji.

 1. Leasing operacyjny – na czym polega?
 2. Kto może skorzystać z leasingu operacyjnego?
 3. Jakie wymagania trzeba spełnić aby skorzystać z leasingu?
 4. Dodatkowe zabezpieczenia umowy leasingu
 5. Weryfikacja w bazach kredytowych
 6. Przykładowa oferta leasingu operacyjnego
 7. Produkty dodatkowe w leasingu operacyjny
  • Ubezpieczenie przedmiotu leasingu
  • Ubezpieczenie GAP
  • Pozostałe produkty dodatkowe
 8. Co można wziąć w leasing operacyjny?
 9. Najlepsze firmy oferujące leasing operacyjny
 10. Porównywarka ofert leasingu
 11. Korzyści podatkowe w leasingu operacyjnym
 12. Czy leasing się opłaca?
 13. Kredyt samochodowy dla firm czy leasing operacyjny?
 14. Leasing operacyjny, a może najem długoterminowy?
 15. Leasing zwrotny
 16. Leasing operacyjny dla nowych firm

Leasing operacyjny - na czym polega?

Leasing operacyjny jest formą finansowania przedmiotów, w której jedna ze stron (leasingodawca) przekazuje innej (leasingobiorca) prawo do korzystania z określonej rzeczy przez pewien czas, z możliwością późniejszego wykupu na własność. Szczegóły takie jak czas trwania i inne parametry leasingu określa specjalna umowa leasingowa. Leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania określonych, najczęściej miesięcznych, rat leasingowych, w zamian za co użytkuje on wybrany przedmiot. W leasingu operacyjnym, aż do zakończenia umowy właścicielem przedmiotu jest leasingodawca. Umowa leasingu jest zamykana najczęściej po odkupieniu prawa własności przedmiotu leasingu od leasingodawcy lub zwrotu przedmiotu leasingu. Najczęściej korzystamy z leasingu w przypadku pojazdów. Popularny jest również leasing maszyn i innych urządzeń. Możesz skorzystać z leasingu nawet w przypadku zakupy łodzi czy samolotu. Leasing nieruchomości także staje się coraz bardziej popularny. W skrócie, leasing polega na użytkowaniu przedmiotu, za określoną wcześniej opłatą z zamiarem jego późniejszego wykupu.

Kto może skorzystać z leasingu?

Leasing operacyjny przeznaczony jest dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorców. Z tej formy finansowania może skorzystać praktycznie każda zarejestrowana i legalnie działająca firma w Polsce. W zależności od formy prowadzenia działalności wymagania i formalności przed podpisaniem umowy leasingowej będą się różnić. Z leasingu operacyjnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy oczywiście ukończyli 18 lat. Maksymalny wiek przedsiębiorcy nie jest nigdzie określony i zależy przede wszystkim od firmy, na której ofertę leasingu chcemy się zdecydować. W ramach leasingu operacyjnego mogą sfinansować potrzebne inwestycje w Polsce również osoby nie posiadające polskiego obywatelstwa, a które prowadzą działalność na terytorium Polski, posiadając legalne pozwolenie na pobyt w naszym kraju.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby skorzystać z leasingu operacyjnego?

Dla poszczególnych form prowadzenia działalności wymagania będą znacznie się różnić. Różnice są również widoczne między wewnętrznymi wytycznym firm leasingowych. W zależności od przedmiotu leasingu, jego wartości i stanu będzie różnić się procedura i wykaz potrzebnych dokumentów do uzyskania pozytywnej decyzji w naszym wniosku.

Standardowo firmy leasingowe korzystają z trzech form procedur do weryfikacji klienta przed zawarciem umowy leasingowej.

Minimum formalności. Z reguły tylko najbardziej niezbędne dane. W przypadku osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze potrzebne będą zazwyczaj:

 • Wszystkie dane z dowodu osobistego (wiele firm zapyta również o dane współmałżonka)
 • NIP lub REGON prowadzonej działalności
 • Dane teleadresowe (numer telefonu i adres mailowy)
 • Specyfikacja wybranego przedmiotu o którego finansowanie się ubiegamy, często faktura proforma (jeśli przedmiot jest używany to również jego aktualne zdjęcia)
 • Kilka zdań opisujące działalność jaką prowadzimy
 • Oświadczenie dotyczące przychodów firmy w roku ubiegłym 

Ten rodzaj procedury często wykorzystywany jest przy nowych firmach lub w przypadku przedmiotów o większej wartości. Poza danymi potrzebnymi w ramach procedury uproszczonej wymagane są dodatkowo dane finansowe firmy, które możemy przedstawić w formie:

 • Dokumentacji pełnej księgowości, pełnego bilansu zysk i strat naszej firmy
 • Książki przychodów i rozchodów, dla przedsiębiorców prowadzących uproszczoną księgowość
 • Innych form uzyskania przychodów, często jest to roczne rozliczenie PIT

W procedurze pełnej wymagane są wszystkie dane jak w przypadku procedury uproszczonej z dokumentami finansowymi. Pozostałe dokumenty będą zależne od analityka, który zajmuje się procesowaniem wniosku. Najczęściej będą to, poza wymienionymi dokumentami finansowymi, różnego rodzaju referencje, listy intencyjne, umowy o współpracy itp. W takim przypadku analityk często decyduje się na zlecenie wizji lokalnej w miejscu prowadzenia działalności klienta. 

Nawet w przypadku procedury uproszczonej analityk, który prowadzi sprawę może poprosić nas o dodatkowe informację czy dokumenty. Wizja lokalna może zostać zlecona również w szczególnych przypadkach dla wniosków w procedurach uproszczonych. Analityk może zadać nam dodatkowe pytania, poprosić o skany licencji czy odpowiednich pozwoleń. Zasadniczo może nas zapytać o wszystko co dotyczy naszej firmy. Wszelkie informację powinniśmy przekazywać zgodnie ze stanem faktycznym i naszą najlepszą wiedzą. Nie powinniśmy bać się ujawniać dokumentów w procesie weryfikacji wniosków, wszystkie przekazane dokumenty i informację są chronione. Analizowane i przetwarzane dane będą wykorzystane tylko na potrzeby wniosku leasingowego zgodnie z najwyższymi standardami RODO. 

Dodatkowe zabezpieczenia umowy leasingu operacyjnego

W niektórych przypadkach leasingodawca może wymagać od nas dodatkowego zabezpieczenia umowy leasingu. Dodatkowe zabezpieczenie może być różne w zależności od przedmiotu leasingu. Najczęściej spotykane zabezpieczenia leasingu operacyjnego to:

Weryfikacja w bazach kredytowych

Praktycznie każda firma udzielająca leasingu operacyjnego prześwietli naszą  sytuacje finansową w dostępnych bazach. Standardowo nasze dane zostaną sprawdzone w bazie BIK i KRD. Niektóre firmy sprawdzają również inne, mniej znane bazy dłużników.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informację odnośnie naszej bankowej historii kredytowej. Jesteśmy w tej bazie oceniani na zasadzie punktów za terminową spłatę kredytów. 

KRD to skrót od Krajowy Rejestr Dłużników. Do tej bazy zostaniemy wpisani jeśli posiadamy wszelkiego rodzaju długi. 

Więcej o BIK i KRD.

W przypadku negatywnej weryfikacji w bazach najczęściej nasz wniosek zostanie odrzucony u każdego leasingodawcy. Wszystko zależy również od rodzaju wpisu do bazy.  Istnieją na rynku firmy, które specjalizują się w udzieleniu finansowania dla klientów z negatywną historią. Warto o taką ofertę zapytać naszego doradcę, jeśli będzie taka potrzeba. Uzyskanie leasingu dla dłużnika jest jednak trudniejsze niż standardowo. Oferta dla firm i osób z negatywną weryfikacją kredytową będzie zdecydowanie gorsza, dlatego należy pamiętać o terminowym regulowaniu swoich zobowiązań.

Przykładowa oferta leasingu operacyjnego

Produkty dodatkowe w leasingu operacyjnym

W umowach leasingu występuje kilka rodzaju produktów dodatkowych. NIektóre z nich warto rozważyć, inne mogą być potrzebne tylko w specyficznych sytuacjach. Warto jest porozmawiać o produktach dodatkowych ze swoim doradcą, po zbadaniu Twoich potrzeb, będzie mógł on przedstawić odpowiednią ofertę. Odpowiedni dobór produktów dodatkowych może zabezpieczyć naszą umowę leasingu, rezygnacja ze zbędnych produktów obniży sumę naszych miesięcznych zobowiązań. 

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

W każdej umowie leasingu wymagane jest ubezpieczenie przedmiotu finansowania. Zakres ubezpieczenia jest zależny od rodzaju przedmiotu leasingu. 

W przypadku maszyn będzie to ubezpieczenie od kradzieży. Dla pojazdów zawsze wymagane będzie pełne ubezpieczenie OC i AC. Każdy leasingodawca przygotuje swoją ofertę z której możesz skorzystać. W zależności od leasingodawcy, ubezpieczyciela, a przede wszystkim od Twoich zniżek oferta będzie się różnić. Warto jest również sprawdzić oferty z poza pakietu leasingodawcy. Każdy leasingodawca przedstawi nam listę akceptowanych towarzystw ubezpieczeniowym, których ubezpieczenie możesz wykupić we własnym zakresie. Pamiętaj, że leasingodawca wymagać będzie również konkretnych zapisów w polisie, dlatego przed opłaceniem składki koniecznie zapytaj leasingodawcę o zgodę na ubezpieczenie poza jego pakietem. Wszystko odnośnie ubezpieczenia przedmiotu leasingu znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie od straty finansowej, która powstaje w skutek kradzieży lub zniszczenia przedmiotu leasingu. W zależności od leasingodawcy możemy spotkać się z trzema odmianami tego ubezpieczenia. Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie ubezpieczenie GAP Fakturowy. Spotkasz się jeszcze z GAP Indeksowy i GAP Finansowy, to często tańsze, ale dużo gorsze rozwiązanie. Tylko GAP Fakturowy w pełni uchroni Twoją firmę przed możliwą stratą finansową. Możesz zdecydować się na GAP jako dodatek do leasingu w pakiecie leasingodawcy, możesz również skorzystać z zewnętrznego ubezpieczenia GAP. Takie rozwiązanie proponuje kilka towarzystw ubezpieczeniowych, często będzie ono tańsze od ubezpieczenia bezpośrednio w leasingu. Dokładne informację dotyczące ubezpieczenia GAP, rodzaju i różnic między ubezpieczeniami znajdziesz tutaj.

Pozostałe produkty dodatkowe

Poza wspomnianymi ubezpieczeniami istnieje jeszcze kilka innych produktów dodatkowych stosowanych w umowach leasingu. Generują one dodatkowe koszty, a nie są konieczne przez co odradzamy korzystania z nich. Oczywiście są sytuację, gdzie wybór dodatkowego produktu będzie konieczny. Możemy podpisać umowę leasingu z dodatkowym ubezpieczeniem na życie, ubezpieczeniem ochrony prawnej, GPS, dodatkowym NNW. Ubezpieczenie na życie będzie często wymagane przy leasingu motocykli. Moduł GPS to dobry wybór, aby kontrolować położenie pojazdu oraz jako dodatkowe zabezpieczenie umowy leasingu w razie wymogów leasingodawcy.

Warto wiedzieć

W większości przypadków wybór produktów dodatkowych znacząco wpływa na parametry oferty leasingu.

Instalacja modułu GPS w samochodzie dodatkowo obniża składkę za ubezpieczenie Autocasco.

co można wziąć w leasing operacyjny?

Możesz wziąć w leasing operacyjny zarówno nowe jak i używane samochody osobowe.

Najdłuższy możliwy okres finansowania to 84 miesiące.

Sumarycznie wiek + okres finansowania to maksymalnie 12 lat.

Minimalny okres finansowania to 24 miesiące. Najniższy wykup po 24 miesiącach to 19%.

Przy finansowaniu od 35 miesięcy możliwy wykup 1%.

Wpłata własna już od 0%, maksymalnie 45% wartości samochodu.

Dostępny dla pojazdów krajowych i sprowadzanych z zagranicy.

Dostępny jest leasing operacyjny nawet dla samochodów sprowadzanych z USA.

Leasing operacyjny na samochód osobowy uzyskasz od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Więcej o leasingu samochodów osobowych.

Leasing operacyjny dostępny zarówno dla nowych jak i używanych pojazdów.

Najdłuższy możliwy okres finansowania w leasingu operacyjnym to 84 miesiące.

Sumarycznie wiek + okres finansowania to maksymalnie 12 lat.

Minimalny okres jest zależny od przewidzianej stawki amortyzacji. W zależności od pojazdu będzie to 24 lub 35 miesięcy.

Minimalny wykup również bazuje na tym jaka amortyzacja jest przewidziana dla wybranego typu pojazdu.

Dla stawki 20% po 2 latach będzie to 19%, po 3 latach 1%.

Dla stawki 14% po 3 latach będzie to 21%, po 4 latach 7%, po 5 latach nawet 1%.

Wpłata własna zaczyna się już od 0%, maksymalnie jest to 45% wartości pojazdu.

Leasing pojazdów krajowych i sprowadzanych.

Leasing operacyjny samochodów dostawczych i ciężarowych jest dostępny nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Więcej o leasingu samochodów dostawczych i ciężarowych.

Możesz wziąć w leasing nowe i używane pojazdy specjalistyczne.

Okres finansowania jest zależny od specyfiki pojazdu i stawki amortyzacji.

Minimalny okres jest również zależny od przewidzianej stawki amortyzacji. Dla niektórych pojazdów może to być 24 dla innych 35 miesięcy.

Minimalny wykup to również wynik stawki amortyzacji.

Dla stawki 20% po 2 latach będzie to 19%, po 3 latach 1%.

Dla stawki 14% po 3 latach będzie to 21%, po 4 latach 7%, po 5 latach nawet 1%.

Wpłata własna zaczyna się już od 0%, maksymalnie jest to 45% wartości pojazdu.

Leasing pojazdów krajowych i sprowadzanych.

Leasing operacyjny pojazdów specjalnych możesz uzyskać już od pierwszego dnia prowadzenia firmy.

Więcej o leasingu pojazdów specjalistycznych.

Możesz wziąć w leasing przeróżny sprzęt medyczny.

Często jednak wybór pada na leasing finansowy.

Leasing operacyjny to dobry wybór w przypadku sprzętu medycznego, który pokryty jest stawką pełnego 23% podatku VAT

Więcej o leasingu sprzętu medycznego.

Możesz wziąć w leasing przeróżne maszyny i urządzenia. Możesz leasingować zarówno małe urządzenia, sprzęt komputerowy jak i wielkie linie produkcyjne, czy inne maszyny do przemysłu.

Parametry leasingu maszyn są mocno zależne od stawki amortyzacji na poszczególne maszyny.

W zależności od wysokości podatku, możesz rozważyć również leasing finansowy.

Więcej o leasingu maszyn i urządzeń.

Leasing nieruchomości coraz bardziej zyskuje na popularności.

Możesz skorzystać z leasingu operacyjnego nieruchomości w przypadku potrzeby sfinansowania budowy hal produkcyjnych czy budynków firmowych.

Więcej o leasingu nieruchomości.

Najlepsze firmy oferujące leasing operacyjny

Porównywarka ofert leasingu

Jeśli zdecydowaliśmy się na sfinansowanie potrzebnego nam przedmiotu w leasingu operacyjnym to musimy wybrać odpowiednią ofertę dla naszej firmy. Firmy leasingowe różnią się zarówno procedurami, ofertą jak i obsługą całej umowy leasingu. Często względnie tańsza oferta leasingu okazuje się najdroższa, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie dodatkowe opłaty jakie przyjdzie nam zapłacić. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki leasingu operacyjnego. Nasz ekspert nie tylko przedstawi Ci najlepsze możliwe oferty, ale dokładnie omówi z Tobą wszystkie szczegóły każdej propozycji leasingu. Oferty zmieniają się z dnia na dzień, dlatego nawet jeśli na poprzedni leasing wybrałeś odpowiedniego leasingodawcę, to tym razem inna oferta może okazać się zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem. Jako jedyni niezależnie i w pełni obiektywnie porównujemy oferty najlepszych firm leasingowych w Polsce. Możesz skorzystać z wybranej oferty, a nasz specjalista przeprowadzi Cie w pełni przez wszystkie procedury. Jako broker leasingowy za swoje usługi nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat. Współpracujemy tylko z najlepszymi firmami oferującymi leasing operacyjny w kraju. Lata doświadczenia i pomoc w tysiącach transakcji leasingowych czyni nasz ekspertami w branży leasingu.

Korzyści podatkowe w leasingu

Uproszczone procedury leasingu ułatwiają szybkie załatwienie wszelkich formalności. Brak wygórowanych wymagań pozwala nam skorzystać z leasingu w każdej sytuacji. Zakup samochodu w leasingu to nie tylko możliwość spłaty ratalnej, ale w dalszym ciągu sporo korzyści dla przedsiębiorstwa. 

W przypadku leasingu operacyjnego zredukujemy należny podatek dochodowy. Naszym kosztem poza ratami leasingu będą wszystkie opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu. 

Dowiedz się więcej o korzyściach w leasingu operacyjnym.

Czy leasing się opłaca?

Kredyt samochodowy czy leasing?

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia co będzie lepsze dla ich firmy. Leasing operacyjny czy może jednak tradycyjny kredyt samochodowy. W leasingu operacyjnym, czynsz inicjalny, czyli opłata wstępna jest w całości rozliczana jako koszt uzyskania przychodu przez Twoją firmę, przez co ograniczysz należny podatek dochodowy już od początku umowy leasingu. Dodatkowo zależnie od tego jak będziesz użytkować samochód możesz odliczyć 50% VATu lub nawet całość należnego fiskusowi podatku VAT. 

Raty leasingu rozliczysz tak samo jak opłatę wstępna. Dzięki temu obniżasz podatek dochodowy oraz podatek VAT w każdym miesiącu trwania leasingu. Samochód osobowy można całkowicie zaliczyć jako koszt prowadzenia działalności w przeciągu nawet 2 lat, co jest znaczną korzyścią podatkową. Procedury uzyskania leasingu są wyjątkowo uproszczone. W zasadzie nie ma powodu wybierać kredyt samochodowy jeśli prowadzimy jakąkolwiek działalność gospodarczą.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu “Leasing operacyjny czy kredyt samochodowy“,

Leasing operacyjny, a może najem długoterminowy?

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny to forma leasingu operacyjnego. Od tradycyjnego leasingu wyróżnia go jednak jeden istotny element. W przypadku leasingu zwrotnego to nasza firma występuje zarówno jako leasingobiorcasprzedawca przedmiotu leasingu. 

Sytuacji kiedy będziemy rozważać leasing zwrotny może być kilka. Zyskujemy dokładnie takie same korzyści jak w przypadku standardowego leasingu operacyjnego. Jest to świetne rozwiązanie na refinansowanie zainwestowanych wcześniej środków i przeznaczenie ich na inny cel. W zależności od firmy leasingowej, z leasingu zwrotnego możemy skorzystać standardowo do trzech miesięcy od daty zakupu przez nas przedmiotu, który chcemy oddać w leasing.

Leasing Operacyjny dla nowych firm

Leasing dla nowych firm nie jest tematem tak trudnym jak mogłoby się wydawać. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę mogą zdecydować się na leasing samochodu lub maszyny.  Nawet w dniu otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej można podpisać umowę leasingu. Oczywiście nie każdy otrzyma zgodę na finansowanie z niską wpłatą własną w przypadku nowej firmy. Wiele zależy od naszego doświadczenia w branży. Jeśli wcześniej pracowaliśmy na podobnym stanowisku na zasadzie np. umowy o pracę, to nie powinno być większego problemu z uzyskaniem leasingu już od początku prowadzenia firmy. Jeśli nie mamy doświadczenia możemy zaoferować większą opłatę wstępną. W przypadku braku funduszy możemy wziąć pod uwagę inne formy zabezpieczenia umowy leasingu takie jak poręczenie, weksel czy GPS