Leasing operacyjny – najważniejsze informację

przez Sprawdź Leasing
leasing operacyjny

Leasing operacyjny dalej na topie

Zdecydowanie najczęściej wybieraną forma finansowania dla firm od lat jest leasing. Wśród opcji leasingu zdecydowany prym wiedzie leasing operacyjny. Jest to często nie tylko najszybsza, ale i najlepsza forma finansowania zarówno samochodów osobowych, maszyn czy innych pojazdów.

Więcej o rodzajach leasingu przeczytasz tutaj.

W przypadku leasingu operacyjnego, to leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, a my jako leasingobiorca możemy ten przedmiot wykupić. Wykup następuje po określonym czasie (najczęściej od 24 miesięcy do nawet 84 miesięcy) i za określony procent wartości przedmiotu leasingu.

Amortyzacja, a leasing operacyjny

Amortyzacja przedmiotu leasingu jest po stronie firmy, która udzieliła nam leasingu, a my traktujemy zarówno czynsz inicjalny (wkład własny) jak i wszystkie raty oraz wykup przedmiotu jako koszty prowadzenia działalności. W przypadku np. samochodu osobowego, którego stawka amortyzacji wynosi 20%, całą wartość pojazdu możemy traktować jako koszt dopiero po 5 latach od jego zakupu (amortyzując 20% w skali roku). W ramach leasingu jesteśmy w stanie odpisać od podatku koszty posiadania takiego samochodu nawet w 2 lata, co znacznie obniży podatek w tym okresie.

O optymalizacji kosztów firmowych przez leasing dowiesz się tutaj.

Uproszczone procedury

Leasing operacyjny charakteryzuję się też łatwością dostępu dla każdego. Umowę leasingować można podpisać już w 1 dniu prowadzenia działalności. Często również decydujemy się na uproszczone procedury, które wymagają minimum danych i formalności z naszej strony.

Więcej o leasingu dla nowych firm znajdziesz tutaj.

Faktura VAT – konieczność w leasingu operacyjnym

Istotnym faktem jest, że przedmiot (najczęściej samochód osobowy) musi być zakupiony przez leasingodawce na podstawie pełnej Faktury VAT 23%. Nie ma znaczenia, czy my jesteśmy czynny płatnikiem VAT, czy też nie. Często samochodu dostępne na popularnych serwisach ogłoszeniowych mają dopisek „VAT MARŻA”. W takim przypadku nie stosuje się leasingu operacyjnego, gdyż byłby on zdecydowanie nieopłacalny.

Jeśli samochód sprzedawany jest na VAT marży lub umowie kupna sprzedaży zajrzyj tutaj.

Leasing operacyjny na samochód z zagranicy

Sprzedawcą przedmiotu leasingu powinna być firma posiadająca polski NIP, nie znaczy to jednak, że przedmiot musi być krajowy. W obecnej chwili nie ma problemów z uzyskaniem leasingu operacyjnego na samochód sprowadzony z zagranicy.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

W przypadku leasingu operacyjnego, każdy przedmiot musi zostać w pełni ubezpieczony. Wszystkie informację odnośnie ubezpieczenia samochodu w leasingu znajdziesz tutaj.

Wykup samochodu po okresie leasingowania

Po wykupie samochodu to my jesteśmy jego jego właścicielem, ale do tego czasu karta pojazdu zostaje u leasingodawcy. Wpis o własności zmieni się wraz z przerejestrowaniem samochodu na nas, po spełnieniu wszystkich warunków umowy i wykupieniu samochodu.

Szukasz leasingu dla swojej firmy?

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU