Leasing czy kredyt samochodowy?

przez Sprawdź Leasing
Leasing czy kredyt?

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia co będzie lepsze dla ich firmy. Leasing operacyjny czy może kredyt samochodowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ze względu na formę. opodatkowania, na którą się zdecydujesz przy zakładaniu firmy.

W czym leasing jest lepszy od kredytu?

W leasingu operacyjnym, czynsz inicjalny, czyli opłata wstępna jest w całości Twoim kosztem, przez co ograniczysz należny podatek dochodowy już od początku leasingu. Dodatkowo zależnie od tego jak będziesz użytkować samochód możesz odliczyć 50% VATu lub całość podatku VAT.

Każdą kolejną ratę leasingu rozliczysz tak samo jak opłatę wstępna. Dzięki temu obniżasz podatek dochodowy oraz podatek VAT w każdym miesiącu leasingu. Samochód osobowy można całkowicie zaliczyć jako koszt prowadzenia działalności w przeciągu nawet 2 lat. 

Bardzo ważnym elementem jest również to, że leasing operacyjny nie wpływa na Twoją zdolność kredytową, gdyż nie jest widoczny w BIK.

Cała procedura leasingowa średnio trwa od 3 do 5 dni roboczych. Najczęściej nie są wymagane dokumenty finansowe przedsiębiorcy. Przy nowym samochodzie nawet 1% wpłaty własnej jest wystarczające, żeby uzyskać leasing w ramach procedury uproszczonej. Prowadząc firmę bez problemu powinniśmy mieć możliwość skorzystania z leasingu na auto osobowe. Należy pamiętać, że do czasu zapłaty ostatniej raty wykupu, właścicielem samochodu jest firma leasingowa. Leasingodawca musi wyrazić zgodę na modyfikację samochodu oraz większe naprawy.

A może jednak kredyt samochodowy?

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety leasingu, ciężko wyobrazić sobie łatwiejszą procedurę niż leasing operacyjny. W przypadku kredytu na samochód musimy się liczyć z tym, że bank będzie sprawdzał naszą zdolność i historię kredytową. Często będzie wymagać od nas dokumentów, takich jak PIT za rok ubiegły lub KPIR. Sam w sobie kredyt, zazwyczaj jest dużo droższy od leasingu operacyjnego w ogólnym rozrachunku.

Gdybyśmy chcieli w niedalekiej przyszłości starać się na przykład o kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy obniży naszą zdolność w przeciwieństwie do leasingu. Wpisując samochód na listę środków trwałych możemy  amortyzować go według stawki amortyzacji samochodów osobowy, która wynosi 20%.

Jedynym stałym kosztem są odsetki od raty kredytu samochodowego. W odróżnieniu od leasingu, w kredycie to Ty jesteś właścicielem samochodu. W niektórych przypadkach bank, który udzielił kredytu będzie widoczny w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel.

Zobacz również leasing na ryczałcie.

Leasing czy kredyt, co będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem?

Jeśli prowadzisz własną działalność i zależy Ci na stałych miesięcznych kosztach, na pewno dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie skorzystanie z leasingu operacyjnego. Nawet leasing używanego samochodu możesz uzyskać w ramach procedury uproszczonej. Bez zbędnych formalności będziesz mógł korzystać z samochodu do tygodnia od podjęcia decyzji o jego zakupie. Ważne jest w tym przypadku żeby sprzedawca samochodu wystawiał pełną fakturę VAT 23%. Twoim kosztem będzie rata netto wraz z podatkiem VAT.

Więcej o leasingu samochodu używanego znajdziesz tutaj.

Szukasz leasingu dla swojej firmy?

Pomożemy w zrealizowaniu całej transakcji!

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU