Kto może jeździć samochodem w leasingu?

przez Sprawdź Leasing
Kto może jeździć samochodem w leasingu?

Czy ktoś inny może jeździć samochodem, który jest w leasingu?

Właścicielem samochodu w przypadku leasingu operacyjnego jest leasingodawca, czyli firma która udzieliła nam leasingu. Zastanawiasz się kto może jeździć samochodem w leasingu? Leasingodawca w umowie leasingu przyznaje leasingobiorcy prawo użytkowania pojazdu. Obowiązuje ono do czasu jego wykupu. Często jednak docelowym kierowcą pojazdu jest zupełnie inna osoba.

Większość firm leasingowych nie ma problemu z udzielaniem zgody na prowadzenie samochodu przez inną osobę. Sami musimy o taką zgodę wystąpić. Wystarczy podać dane osoby, której ona dotyczy. Zależnie od wewnętrznych regulacji za udzielenie takiej zgody leasingodawca może, ale nie musi pobierać dodatkową opłatę. W przypadku, gdy wiemy, że nie będziemy jednym kierowcą pojazdu najlepiej wybrać leasing z ryczałtem. Wtedy sporo zaoszczędzimy. Nie dopłacamy dodatkowo za każda z wystawionych zgód w czasie trwania leasingu.

Zgoda na użytkowanie, a wynajem pojazdu

Zgoda na użytkowanie przez inne osoby nie dotyczy przypadku, kiedy chcemy wynająć samochód innej firmie lub osobie. W takim przypadku potrzebujemy nie tylko zgody leasingodawcy na wynajem pojazdu, ale również musimy rozszerzyć ubezpieczenie naszego pojazdu o wynajem.

Więcej o ubezpieczeniu samochodu w leasingu znajdziesz tutaj.

Pozwalając innej osobie prowadzić samochód zwykle nie narażamy się na dodatkowe konsekwencje prawne.  Mnie grozi nam mandat. Jednak w przypadku np. szkody dokonanej przez inną osobę nie unikniemy kłopotów.

Kiedy zgłosić dodatkowego kierowce?

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do leasingodawcy o udzielnie zgody na prowadzenie pojazdu przez docelowego kierowce już w pierwszy dniu leasingu. Co jeśli zmieni się to w trakcie? Radzimy, abyście jak najszybciej zgłosili to leasingodawcy. W większości firm załatwicie to mailowo.

Szukasz leasingu dla swojej firmy?

Skontaktuj się z autorem tekstu tutaj lub napisz na biuro@sprawdzleasing.pl

OBLICZ RATĘ LEASINGU