Jak najlepiej dobrać parametry umowy leasingu na samochód?

przez Sprawdź Leasing

Wybór odpowiednich parametrów finansowania to bardzo istotny element planowania leasingu samochodu dla firmy. Obecnie mamy naprawdę sporo możliwości. Niestety nie ma jednej dobrej drogi, w zależności od sytuacji, najlepsze parametry umowy leasingu mogą być nawet skrajnie różne. W tym wpisie postaramy się przedstawić Wam możliwości i odpowiedzieć na pytanie „jak najlepiej dobrać parametry umowy leasingu na samochód?”

Odpowiedni rodzaj leasingu

Pierwszym wyborem jest oczywiście wybór odpowiedniego rodzaju leasingu. Możemy skorzystać z leasingu operacyjnego, leasingu finansowego lub pożyczki leasingowej. W tym wpisie skupimy się jednak na leasingu operacyjnym, gdyż jest to najlepsza i najtańsza forma finansowania dostępna na rynku. Pożyczka leasingowa i leasing finansowy sprawdzą się tylko w szczególnych przypadkach np. Zakup samochodu używanego na podstawie faktury VAT marża. Leasing operacyjny to również najlepsze rozwiązanie pod kątem optymalizacji podatkowej w naszej firmie.

Co wpływa na koszt leasingu?

Na ostateczny koszt leasingu wpływa bardzo wiele elementów. Przy umowach leasingu mamy również produkty dodatkowe, których cena w bardzo znaczny sposób wpływa na całkowitą cenę finansowania. Rezygnacja z produktów dodatkowych spowoduje zwiększenie kosztu leasingu, czasami jednak jest to opłacalna opcja, gdyż niektóre produkty dodatkowe są zbędne. Końcowe oprocentowanie będzie tańsze, ale jeżeli doliczymy koszty niepotrzebnych usług dodatkowych to całość będzie droższa. Zostawmy jednak usługi dodatkowe. 

Na podstawowy koszt leasingu, często wyrażany w procentach np. 103% wpływają przede wszystkim parametry finansowania. Większa wpłata, krótszy okres finansowania oraz niższy wykup będzie skutkować obniżeniem kosztu całkowitego.

Dobór wpłaty własnej

Wpłata własna ma istotny wpływ na koszt finansowania. Przy większej wpłacie własnej leasingodawca ryzykuje inwestując mniejszą kwotę, a my płacimy odsetki tylko od zaangażowania leasingodawcy. Cała wpłata własna będzie również kosztem w naszej firmie. Maksymalna wpłata własna w leasingu operacyjnym to 45% wartości przedmiotu finansowania. Minimum to 0 lub 1%.
Kierując się całkowitym kosztem leasingu powinniśmy wybrać większą wpłatę, ale czy zawsze to najlepsza opcja? Naszym zdaniem leasing nawet bez jakiejkolwiek wpłaty to dobry wybór. Oczywiście, jeśli mamy odpowiednie środki i nie mamy innej potrzeby, ani możliwości na zainwestowanie ich to możemy wpłacić maksimum obniżając miesięczną ratę i koszt całkowity. Warto jednak poważnie się zastanowić. W obecnych czasach wiele firm wybiera niską wpłatę, aby pozostałe środki przeznaczyć na inne inwestycje. To oczywiście bardzo dobre rozwiązanie w każdej fazie rozwoju przedsiębiorstwa. W tym roku mamy również wiele niewiadomych, wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Sporo firm zbankrutowało lub musi ratować się przed bankructwem. Jeśli Twojej firmy to nie dotyczy i stać Cie na leasing nowego samochodu, to mimo wszystko polecamy leasing z mniejszą wpłatą. Pozostałe środki możemy po prostu zatrzymać i skorzystać z nich w razie potrzeby. Wszystko oczywiście zależy od aktualnych potrzeb. Często leasingodawca będzie wymagać większej opłaty wstępnej w zależności od wewnętrznych wytycznych i procedur. 

Wyznaczenie okresu finansowania

W ramach leasingu operacyjnego na samochód osobowy mamy możliwość wyboru okresu finansowania od dwóch do siedmiu lat. Wiele firm leasingowych pozwala skorzystać jedynie z pięcioletniego okresu leasingowania auta. KIlka wiodących firm zgodzi się jednak na leasing nawet na siedmioletni okres. 

Oczywiście, jeżeli zależy nam na najmniejszym koszcie całkowitym to najkrótszy okres będzie dobrym wyborem. Wydłużenie finansowania zdecydowanie obniży miesięczne raty leasingu. Wyznaczenie okresu finansowania w leasingu operacyjnym wymaga od nas chwili zastanowienia. Wszystko zależy od naszych miesięcznych możliwości finansowych i tego jak długo mamy zamiar użytkować auto. W przypadku kiedy chcemy zachować samochód na dłużej, lepiej będzie wybrać długi okres. Zyskamy bardzo niską ratę, co pozwoli nam miesięcznie przeznaczyć większe pieniądze np. na rozwój naszej firmy, a koszt leasingu niewiele wzrośnie. Wiele osób najczęściej wybiera środkowe rozwiązanie i chętnie leasinguje samochody na okres 4-5 lat.

Wykup w leasingu operacyjnym

Wykup w leasingu operacyjnym zależny jest od dwóch rzeczy. Pierwsza to stawka amortyzacji, która określa minimalny wykup po dwóch latach. Przy tak krótkim leasingu możemy wykupić samochód za minimum 19% jego pierwotnej wartości. W przypadku leasingu na trzy lub więcej lat, minimum możemy ustawić na 1%.
Druga sprawa to maksymalny wykup. W tym wypadku wiele zależy po prostu od wewnętrznych ustaleń firm leasingowych, które oparte są o przyjęte wartości rezydualne dla danych modeli pojazdów. Dla przykładu wiele firm pozwoli nam wykupić samochód za maksimum 15% po 5 latach, jednak inne firmy zgodzą się nawet na 30%. W przypadku większego wykupu zyskujemy oczywiście mniejszą ratę, ale musimy pamiętać o tym, aby przy końcu leasingu dysponować odpowiednią kwotą na wykup. Pozostawienie samochodu w rękach leasingodawcy po zakończeniu leasingu jest bardzo nieopłacalne.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora leasingu

Warto skorzystać z naszego kalkulatora leasingu, aby obliczyć wysokość raty i koszt całkowity leasingu. Przy odpowiednim doborze parametrów leasingu możemy być zadowoleni zarówno z miesięcznych rat jak i całkowitego kosztu tej inwestycji. Nasz kalkulator leasingu uwzględnia większość firm dostępnych na runku, dlatego obliczycie raty nawet dla skrajnych parametrów finansowania.